İklime Dirençli Ormancılık Projesi hayata geçiriliyor

Orman Genel Müdürlüğü (OGM), ülkenin orman yangınlarına karşı teknik, teknolojik ve bilimsel kapasitesini artırmayan hedefleyen İklime Dirençli Ormancılık Projesi’nin (İDOP) hayata geçtiğini bildirdi.

İklime Dirençli Ormancılık Projesi hayata geçiriliyor

OGM’den yapılan açıklamada İDOP’un hayata geçtiği belirtilerek, projenin ülkenin orman yangınlarına karşı teknik, teknolojik ve bilimsel kapasitesini artırmayan hedeflediği ifade edildi.

Deprem bölgesi ve yangınlara hassas 14 ilde, yaklaşık 7 milyon kişiyi etkileyecek projenin, ormanların korunması ve sürdürülebilir yönetimi için önemli bir adım olacağına değinilen açıklamada şunlar aktarıldı:

“Bölgede yaşayan orman köylüsü vatandaşlarımız yapılacak ORKÖY projeleri ile yerinde kalkınacak. Deprem bölgesi ve yangınlara hassas 14 ilde, yaklaşık 7 milyon kişiyi etkileyecek proje, ormanlarımızın korunması ve sürdürülebilir yönetimi için önemli bir adım olacak. Bölgede yaşayan orman köylüsü vatandaşlarımız yapılacak ORKÖY projeleri ile yerinde kalkınacak. İDOP, sadece orman yangınlarıyla mücadeleye odaklanmakla kalmayacak, aynı zamanda orman ekosistemlerinin yenilenmesi ve korunması için de çalışmalar yürütülecek.”

  Hibya Haber Ajansı