CHP Genel Başkanı ve Turizm Bakanı arasında "atık su arıtma" tartışması

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, belediyelerin ve Turizm Bakanlığı'nın atık su arıtma altyapı yatırımlarına ilişkin tartışma, karşılıklı suçlamalar ile genişliyor.

CHP Genel Başkanı ve Turizm Bakanı arasında

Özel, Ersoy'un Antalya’da düzenlenen Resort Kongresi’nde, “Her ne kadar büyükşehir belediyelerinin sorumluluğunda olsa da, onların yapmadıkları altyapı yatırımlarını Bakanlık olarak devralıp biz yapıyoruz” sözlerine yanıt verdi.

Özel açıklamasında, "Turizm Bakanı, CHP’li belediyelere bir iftira attı ve yalan attı ve halkı doğrudan kandırdı. Bunu düzeltmek boynumuzun burcu. Diyor ki, ‘CHP’li belediyeler arıtma konusunda hassa değil.’ Külliyen yalan. CHP’nin hem çevreci tutumuna hem kent yönetim anlayışına birebir tezat. Arıtma, atık su yönetimi dediğiniz mesele CHP’li belediyelerin Türkiye’de öncülüğünü yaptığı bir meseledir" dedi.

CHP’li belediyelere 25 yıllık atık su bedelini merkeze çekme karşılığında arıtma yaptıklarını belirten Özgür Özel şöyle devam etti:

"Vergiyi 2,5 milyon kişiden topluyorsun, atık su parasını 2,5 milyon kişinden topluyorsun, 26 milyonun atık suyunu gidermen ya da arıtmasını yapman lazım. Nasıl olacak bu iş? Bu noktada elbette bu kadar turist geliyorsa, sen turist başına aldığın vergiyi merkezi yönetime alıyorsan, sırf CHP’li belediyeler güçlenmesin diye. 26 milyon kişinin arıtmasın kim yapacak? Elbette devlet yapacak. Ama ne yapıyorlar? 'At bakalım şuraya imzayı yoksa arıtmayı yapmam.' CHP’li belediyelere 25 yıllık atık su bedelini merkeze çekme karşılığında arıtma yapıyorlar; beş yılda kendini amorti ediyor, 20 yıl Antalyalı'nın vergisini Ankara çalıyor. 'Antalya’ya hizmet edilmesin, Muğla’ya hizmet edilmesin' diye. Bu hakkaniyet değildir, bu yalanın altında ben kalmam ama bu bakan kalır. Onu atayan Cumhurbaşkanı kalır."

Özel’in bu ifadeleri üzerine Bakan Ersoy da açıklama yaptı. Bakan Ersoy, altyapı yatırımlarının belediyelerin sorumluluğunda olmasına karşın, Antalya ve Muğla gibi turizmin öne çıktığı illerde acil ihtiyaç duyulan atık su arıtma yatırımlarının yapılmadığını söyledi.

Türkiye, turizminin en önemli merkezlerinden olan bu şehirlerin her yıl milyonlarca yerli ve yabancı ziyaretçi ağırladığını ifade eden Bakan Ersoy, mavi bayraklarını kaybetme riski olan bu turizm şehirlerinin atık su arıtma sorununu aciliyet gerektirdiği için Bakanlık olarak görmezden gelemediklerini vurguladı.

Bakanlık olarak, bu şehirlerin atık su arıtma tesisi yapımı işlerini devraldıklarını ve tesis yapımına hız verdiklerini ifade eden Bakan Ersoy, bu kapsamda toplam değeri yaklaşık 1,82 milyar lira olan Antalya Belek Serik-2 ve Muğla Bodrum Atık Su Arıtma Tesisi yatırımlarını tamamlayarak 2021 ve 2023 yıllarında bu tesisleri hizmete aldıklarını söyledi.

Kemer Çamyuva'daki atık su arıtma tesisinin ise 80'li yıllarda yapıldığını ve kapasitesinin yetmeyerek ilçenin artık su artıma ihtiyacını karşılamadığını belirten Bakan Ersoy, Bakanlık olarak 2 milyar lira yatırım bedeli olan tesisin yapımına başlandığını ve 2024 yılı Mart ayında da açılacağını söyledi ve ekledi:

“Turizm bölgelerindeki atık su arıtma tesisleri yapım işi ilgili belediyenin belediye meclisinden ve belediye başkanının da onayından geçerek karşılıklı olarak imza ile devir alınmaktadır. İvedi ihtiyaç olduğu halde ilgili belediyeler tarafından bu yatırımların yapılmaması doğal olarak turizm bölgelerimizde olumsuzluklara sebep olmaktadır. Bunun önüne geçmek için söz konusu yatırımlar Bakanlığımızca yapılmakta ve giderlerin tamamı da yine Bakanlığımız karşılanmaktadır. Protokoller çerçevesinde alınacak olan atık su gelirlerinin miktarı ve ne kadar süre ile alınacağı yine ilgili belediye ve Bakanlığımızca hesaplanarak, ortak mutabakat sonrası belirlenmektedir. Söz konusu bu gelirin, 50 yılda bile tesislerin finansman ve yatırım maliyetlerini amorti edemeyeceği aşikârdır. İddia edildiği gibi tesisler kendini 5 yılda amorti edebiliyorsa neden ilgili belediye bu tesisleri kendisine yapmak yerine Bakanlık ile protokol imzalamayı talep ediyor. Biz, Bakanlık olarak Belediyenin işlerini yapmaya meraklı değiliz. Turizmin geleceği açısından ihtiyacı da görmezden gelemiyoruz.”

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in bölge ihtiyaçlarını karşılayan bu yatırımlar için eleştirmek yerine teşekkür etmesi gerektiğini ifade eden Bakan Ersoy, “Özel, emek hırsızlığı yapmak yerine kendi belediyelerine el atmadıkları trafik, su ve daha birçok altyapı sorunu dolayısıyla kızmalıdır. 5 yıl boyunca ne hizmet yaptınız diye sorgulamalıdır. Yapılanlar ve yapılmayanlar ortadadır” diye ekledi.

 

  Hibya Haber Ajansı