İmamoğlu: “İstanbul, Balkanlar'ı da en yüksek seviyede temsil eden bir şehir”

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Türkiye Bosna Sancak Derneği”nde Boşnak vatandaşlarla bir araya geldi.

İmamoğlu: “İstanbul, Balkanlar'ı da en yüksek seviyede temsil eden bir şehir”

Burada vatandaşlara hitap eden ve yakın geçmişte büyük acılar yaşayan Boşnak yurttaşların, ‘vatan’ kavramını en iyi bilen insanlar olduğunun altını çizen İmamoğlu, “Geçmişinde bir kısım acılar yaşayan, bir kısım trajedileri yaşayan ve vatansızlığı da gören, bilen insanlar, vatanı daha iyi hissederler ve daha iyi savunurlar. Bunu temsil eden, ülkemizde bizimle birlikte bu topraklarda, hep beraber yaşadığımız, Boşnak hemşehrilerimiz, vatandaşlarımız da bu duyguyu en yoğun hisseden, en yoğun yaşayan, vatan duygusu, millet duygusu, birlikte yaşam duygusu, barışın ne kadar değerli olduğunu bilme noktasında; bazen gözü nemli, bazen içten, kalben, vicdanen en iyi anlatan insanlarımız, vatandaşlarımız, hemşehrilerimiz olmuştur. Ve gerçekten bu duyguyla sizleri çok özel seviyorum; öyle seven bir insanım” dedi.

“İstanbul, Balkanlar'ı da en yüksek seviyede temsil eden bir şehir”

İmamoğlu, İBB olarak kuruluşuna ön ayak oldukları B40 Balkan Şehirleri Ağı’nın önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Balkanlar'ı da en yüksek seviyede, en yüksek nüfusta, en yüksek duyguyla temsil eden şehir İstanbul. O bakımdan ben kendimi, sadece burada bir belediye başkanı olarak görmüyorum. Aynı zamanda, örneğin; Balkanlar'a hizmet etmesi gereken, Balkanlar'a sağlıklı ve iyi duyguları taşıması gereken de bir belediye başkanı olarak görüyorum. Onun için ilk ziyaretimi belediye seçimlerini kazandıktan sonra Bosna Hersek'e yaptım ve Saraybosna ziyaretini gerçekleştirdim. Hele ki; üç-beş belediye başkanımızla tartıştığımız, ‘Acaba olur mu’ dediğimiz, Saraybosna olsun, işte o dönem Sofya, Atina gibi, Tiran gibi belediye başkanlarıyla yaptığımız sohbetle, şu anda 60’ın üstünde Balkan şehirlerinin bir arada olduğu, muhteşem B40 Balkan Şehirleri Ağı, Balkan Şehirleri Zirvesi şeklinde, iş birliği ortamını kurduk, devam ediyoruz. İstanbul, bunun kurucu şehri oldu.”

“Bayrampaşa şehrin göbeğindedir, ama sanki dışında kalmıştır”

Bayrampaşa özelinde önemli hizmetler yaptıklarını kaydeden İmamoğlu, “Bayrampaşa’nın çok özel bir konumda olduğunu, İstanbul haritasına baktığımızda zaten görürüz. Aslında göbeğindedir, ama sanki dışında kalmıştır. Hatta köhneleşmiş bir kısım sahaları, burayı da çok değersizleştirmektedir. Bunun farkındayız. Buraya gelir gelmez, Bayrampaşa sınırları içerisinde bir suç merkezine dönüşmüş olan otogarı, 2-2,5 yıllık çalışmayla rehabilite etmemizin, düzenlememizin o bölgedeki birtakım adli sorunların, birtakım emniyet güçlerini ilgilendiren sorunların ne denli azaldığını bize yaşatmıştır. Bu ve buna benzer çalışmalarımız devam etmekte” bilgilerini paylaştı.

  Hibya Haber Ajansı